Hjem Centralforeningen for stampersonel

Endelig kom der En Løsning For Alle ved OK18

Lørdag 28/04 2018 | Jane Munk

Efter to måneders intens forhandling i Forligsinstitutionen, indgik parterne lørdag aften en aftale om overenskomstforhandlingerne på Statens område og har dermed afværget en konflikt.

Forliget omfatter blandt andet: 

  • En lønramme på 8,1 procent over de næste tre år.
  • Offentligt ansatte får lønstigninger, som sikrer reallønsstigninger, og at den offentlige lønudvikling følger den private. Samtidig er det lykkes at fjerne det forhadte privatlønsværn.
  • Den betalte spisepause er sikret som en overenskomstmæssig ret for alle, der har den i dag. Det vil sige, at arbejdsgiver ikke kan ændre ved spisepausen uden at aftale det ved forhandlingsbordet - hverken nu eller i fremtiden.
  • En kommission på det kommunale område skal skabe et grundlag for forhandlingerne om en ny aftale om arbejdstid, også for underviserne i staten, Udgangspunktet er, at underviserne skal have rammer, så de kan lykkes med deres opgaver.  

CS’ formand Jesper K. Hansen har været med under de lange forhandlinger de seneste måneder, og han er glad og lettet over, at parterne nu er nået til enighed efter 35 timers nonstop maratonforhandling fredag og lørdag.

"Jeg er meget glad for, at vi er kommet i mål, og at vi nu har En Løsning For Alle. Vi har haft et historisk godt sammenhold hele vejen igennem, og det har været afgørende for, at vi nu har lavet en god aftale med arbejdsgiver.

"Men den største og afgørende faktor i det her har været den støtte og opbakning, vi har fået. Både fra vores medlemmer og fra den almindelige dansker. Det har givet os et godt fundament," siger han.

"Vi er kommet i mål med de tre hovedpunkter. Vi har fået en lønudvikling, der følger den private, og som har gjort, at de offentligt ansatte nu får en del af den vækst i Danmark, som de har været med til at skabe."

I de kommende dage vil CS løbende komme med mere information om den nye overenskomstaftale og hvad, den kommer til at betyde for vores medlemmer.