Overvejer du at videreuddanne dig? Du er sandsynligvis længere, end du tror. En realkompetencevurdering kan afkorte vejen markant og åbne døre – til gavn for både dig, Forsvaret og din lønseddel. Franks historie viser, hvordan du gør.
Udfordringen: Frank udskød videreuddannelse i årevis, fordi hverdagen trykkede – og fordi han undervurderede værdien af sine mange års erfaring.
Udviklingen: En realkompetencevurdering afslørede, at han allerede havde merit til to niveau-5-uddannelser. Det blev springbrættet til et stærkere CV og nye opgaver.
Udfaldet: I dag bruger Frank sin historie til at få kollegaer til at gribe uddannelsesmulighederne – både for deres egen skyld og for at styrke Forsvaret.
Der er stadig summen i salen på CS’ konference, da chefsergent Frank rejser sig. Budskabet er enkelt og kontant: Lad være med at vente. Tag uddannelse nu – også når kalenderen er tæt, og du har travlt med opgaver, familie og alt det andet, livet altid byder på. For du er sandsynligvis allerede længere, end du tror.
Frank ved, hvad han taler om.
– Jeg skubbede uddannelse foran mig i årevis. Arbejdet fyldte, og jeg havde tusind undskyldninger. Men da jeg endelig fik en realkompetencevurdering, viste det sig, at jeg havde merit nok til to erhvervsakademiuddannelser på niveau 5 – i HR og i ledelse, siger Frank.
Han beskriver erkendelsen som både en lettelse og en øjenåbner: Mange i Forsvaret undervurderer den værdi, de allerede har opbygget gennem uddannelser, kurser og år i uniformen. Når den værdi bliver synlig – på papir – åbner der sig nye veje.
– Jo mere viden du får, jo flere døre åbner sig. Det kan være andre funktioner, nye opgaver, måske højere grad – og ja, også mere i løn. Men du skal selv tage første skridt. Spørg, undersøg, og få dine kompetencer afklaret, siger han.
CS og UCL har lanceret et nyt uddannelsessite, som samler de civile uddannelsesmuligheder et sted. Brug evt. sitet før din udviklingssamtale. Det gør snakken med chefen konkret.
Her kan du:
- Få overblik over AMU, akademi-, diplom- og masteruddannelser – i hele landet.
- Blive realkompetencevurderet (RKV) og få merit for uddannelse, kurser og erfaring – så bliver forløbet ofte kortere end du tror.
- Booke en vejleder og få sparring på dine muligheder for videreuddannelse – og forbered samtalen med chefen.
- Søge videre direkte, når din plan er på plads.
- Besøg uddannelsessitet. Klik her for at gå til uddannelsessitet.
- Læs om uddannelsessitet. Læs artiklen 'Nyt værktøj hjælper dig nemt videre med uddannelse'.
“Du er mere værd, end du tror”
Efter sin sidste Afghanistan-udsendelse i 2016 valgte Frank at blive lærer på kampskolen. Han fik nye faglige spor: køre- og panserinstruktør, bjærgningslærer, interne kurser og forløb på EUC Vest. Siden skiftede han til Hjemmeværnet – og derfra til Hærkommandoen, hvor han i dag sidder som sagsbehandler i G7. Stresssymptomer tvang ham til at stoppe op og gentænke kursen.
– Jeg traf faktisk beslutningen om ikke at læse videre. Men så kom ledelsen på banen: “Med alt det, du har i rygsækken, skal du realkompetencevurderes.” Kort tid efter havde jeg uddannelsesbeviset i hånden. Det var vildt, hvor meget jeg kunne meriteres for, siger han.
Det blev vendepunktet. Med papir på kompetencerne kom nye muligheder til syne – også internt. Den erfaring har Frank taget med tilbage i Hærkommandoen, hvor han ønsker at synliggøre mulighederne over for kollegaer – blandt andet ved at invitere CS næstformand Ronni Pedersen forbi for at fortælle om uddannelsesveje og muligheder.
– Det her er også fastholdelse. Når folk kan se en vej og få tid og opbakning, så bliver lysten og motivationen til at blive i systemet større, siger han.
1. Spørg rundt. Tag fat i kollegaer, din TR, HR-partner – og CS – og tal om mulighederne.
2. Brug uddannelsessitet. Få overblik over veje og forløb - få et hurtigt overblik og book en vejleder.
3. Få en RKV. Vedhæft kursusbeviser, uddannelser og relevante opgaver. En RKV kan afkorte et uddannelsesforløb – især hvis du har haft mange år i uniformen.
4. Tal med chefen tidligt. Vær åben om dine planer, så det kan planlægges.
5. Søg og start. Der er aldrig det “helt” rette tidspunkt i livet. Gør det alligevel.
Det handler også om fastholdelse
Frank er tydelig: Uddannelse er ikke kun en personlig gevinst. Det styrker enhederne og gør det lettere at holde på dygtige folk.
– Når ledelsen bakker op med tid og planlægning, bliver vi både dygtigere og mere loyale. Det gør en forskel i hverdagen – for opgaveløsningen, arbejdsglæden og for kollegaerne, siger han.
Han peger på, at mulighederne er blevet bedre, fx i forbindelse med MAU-forløb, og at både Den Statslige Kompetencefond, Omstillingsfonden og opkvalificeringspuljen kan være med til at finansiere vejen. Det afgørende er, at man tager fat og får en samtale i gang.
– Mange tror, de skal tage en fireårig uddannelse på deltid. Men ofte er det kun få ECTS-point, der mangler, siger Frank.
- Chefsergent, Hærkommandoens G7
- Frank har været konstabel i 16 år, blev derefter befalingsmand og er i dag chefsergent i Hærkommandoens G7 med uddannelse som kerneområde. Undervejs har han både undervist på Kampskolen, haft udsendelser til Bosnien, Kosovo og Afghanistan.