OK26: CS har fået mange henvendelser fra jer

17. august 2026 | Stine Lintrup

I forbindelse med OK26 blev der på det militære område afsat 275 millioner kroner til lønstigninger. Men ikke alle pengene er endnu ikke kommet til udbetaling. Det har afstedkommet, at CS har fået en del henvendelser fra jer.

Vores helt klare holdning er, at Personelkommandoen (PKOM) burde have orienteret alle Forsvaret ansatte omkring de forhold, der pt. gør sig gældende for udmøntning af den sidste del af OK26. I forhold til det antal henvendelse vi har fået, er det desværre ikke tilfældet. Derfor har CS været i kontakt med PKOM, så vi kan give jer nogle svar.

I forbindelse med OK26 blev der indgået aftale om en forhøjelse af militærtillægget, en ændret basislønstruktur for konstabelgruppen beregnet ud fra anciennitet, forhøjelse af basislønnen for korporaler, sergenter og oversergenter samt en omlægning af uddannelsestillægget (GSU) og de stillingsbestemte tillæg til ét befalingsmandstillæg.

Det er denne del af OK26, der endnu ikke er udmøntet til alle. Alt afhængig af PKAT har nogle fået de aftalte stigninger. Andre har ikke. Det er naturligvis ikke godt nok, hvad CS allerede har gjort PKOM opmærksom på, samtidig med, at vi har bedt PKOM at få det bragt i orden hurtigst muligt og få udmøntet pengene til jer.

Det, vi ved, er, at forhøjelsen af militærtillægget, stigningerne til nogle i befalingsmandsgruppen, samt omlægningen til et befalingsmandstillæg er kommet til udbetaling. Ligeledes er der udmøntet lønstigninger til konstabelgruppen ansat før 1. april 2015 (PKAT 0208, 0220, 0276).

Der mangler altså det sidste vedrørende udmøntning af lønstigninger til konstabelgruppen ansat efter 1. april 2015 (PKAT 0268), heriblandt de anciennitetsberegninger, der ligger ud over de 2 – 4 år. Her skal der en individuel beregning til, hvad der åbenbart tager lidt længere tid, da det er den enkeltes anciennitet, der beregnes ud fra. CS har dog en forventning om at det vil blive gjort med den næste lønudbetaling.

Ønsker I yderligere oplysninger, skal I kontakte jeres chef, der vil kunne uddybe det yderligere for jer, og hvis chefen ikke kan, det må vedkommende tage fat i administrationselementet, HR-parterne eller PKOM.

CS følger naturligvis sagen. Så snart der er nyt om udbetalingen, forventer vi, at informationen bliver opdateret på HR-portalen. Vi skal selvfølgelig også informere jer, så snart vi ved mere.

CS har også udsendt CS INFO nr. 06-2026 til afdelingsformænd og tillidsrepræsentanter med information om dette.

Tilmeld CS Nyhedsbrev

Og få nyhedsbrevet direkte i din indbakke